STOSUJ EKRANY ZAGRZEJNIKOWE
Zastosowanie ekranów to tradycyjny sposób na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Ekran można zamontować na ścianie za kaloryferem. Odbija on do wnętrza pomieszczenia ciepło, które dotychczas pochłaniała zimna ściana za grzejnikiem. Dzięki temu można zaoszczędzić do 5 proc. ciepła.
NIE ZASŁANIAJ KALORYFERA
Zasłaniając kaloryfer, zakłócamy prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Dlatego urządzając mieszkanie, unikaj zastawiania grzejników meblami i zasłaniania ich grubymi zasłonami.
KORZYSTAJ ZE SPRAWNYCH GRZEJNIKÓW
Żeliwne kaloryfery można w łatwy sposób zastąpić nowszymi, estetycznymi modelami. Jeśli jednak korzystasz ze starych grzejników, upewnij się, czy nie są one pokryte grubą warstwą farby. Pamiętaj też, że grzejniki powinny być regularnie odpowietrzane.
KONTROLUJ TEMPERATURĘ W POMIESZCZENIU
Dopasuj temperaturę do swoich preferencji. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę - 18°C, w pokoju dziennym 20°C, a w łazience najwyższą - 24°C. Wychodząc z domu również zmniejszaj temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury przez cały czas.
WIETRZ INTENSYWNIE I KRÓTKO
Wietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery zanim zaczniesz wpuszczać do domu świeże powietrze. Nie zapomnij też po 10 – 15 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju.